Jdi na obsah Jdi na menu

Tipy na výlet

Ødo 5 km

Město Bruntál

Město Bruntál (Freudenthal) je z hlediska institucionálního pravděpodobně nejstarší město na území České republiky. Nejvýznamnější památkou nejen města, ale i regionu je zámek, který vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou původního městského hradu z konce 15. století. Zámek je sídlem regionálního muzea, jsou zde muzejní expozice a výstavní síně a konají se tady kulturní a společenské akce. Další významnou památkou je Gabrielův dům, stojící na bruntálském náměstí. Naleznete zde také kryté motokáry, mlýnský náhon nebo wellness centrum s plaveckým bazénem, tobogánem, vířivkou, divokou řekou a parní saunou.

 

Uhlířský vrch (672m.n.m)

Výlet do této lokality je nejen pěknou procházkou, ale může být i zdrojem poučení o rozmanitosti přírody. Naleznete zde Poutní kostel Panny Marie Pomocné, čtyřřadou lipovou alej z roku 1766, která lemuje cestu až k vrcholku kopce s nově obnovenou křížovou cestou tvořenou dřevěnými plastikami znázorňujícími výjevy z Kristovy cesty na Golgotu od místního řezbáře Františka Nedomlela. Z vrchu je překrásný výhled na kraj bruntálských sopek a na hřebeny Nízkého a Hrubého Jeseníku.

 

Ødo 15 km

     Jezdecký klub Amír

Milovníci zvířat a rodiny s dětmi zde najdou jezdecký klub Amír v Rudné pod                              Pradědem, kde se můžete pohledem na koníky pokochat nebo za poplatek svézt.Projíždku doporučujeme rezervovat předem.       

       http://jezdeckyklubamir.webnode.cz/

Suchá Rudná

Poznáte zde krásy staré hornické obce, vhodné zejména pro pěší turistiku založené v první polovině 16. století v okolí dolu „Zlatý jelen“. Osídlení tohoto údolí je však mnohem starší, ve výkopu obecního vodovodu ve středu strže zvané „Měkká žíla“ se objevily pozůstatky rýžovnického splavu, kde se našly dokonce i dřevěné uhlíky z ohniště starého více než 3000 let. V obci se nachází dřevěná kaple zasvěcená Nejsvětější Trojici z roku 1720 se střechou s osmibokým sanktusníkem a jednoduchou bání. Nedaleko Suché Rudné vyvěrá pramen železité kyselky. Tento vydatný pramen naleznete v lese pár stovek metrů od místní části, které se říká „u polesí“. Minerální voda se podobá kyselkám v Karlově Studánce, je však chudší na obsah CO2.

       Anenský vrch

Zvedá se severozápadně nad obcí. Na vrcholu stojí poutní barokní kostel svaté Anny.

 V jeho blízkosti se nachází výletní restaurace s venkovním posezením.

Na východním úbočí vrcholku byl vybudován lyžařský areál SKI ANNABERG.

Z Anenského vrchu je krásný výhled do okolí - spatříte panorama vrcholků Jeseníků s dominantním Pradědem (1491 m. n. m.), město Bruntál či Vrbno pod Pradědem.

       Přírodní tělocvična - Andělská Hora     

       Zvedá se severozápadně nad obcí. Na vrcholu stojí poutní barokní kostel svaté Anny.                               V jeho blízkosti se nachází výletní restaurace s venkovním posezením. Na východním úbočí        vrcholku byl vybudován lyžařský areál SKI ANNABERG. Z Anenského vrchu je krásný výhled do okolí - spatříte panorama vrcholků Jeseníků s dominantním Pradědem (1491 m. n. m.), město Bruntál či Vrbno pod Pradědem.